Ženy mého života

Když se ohlédnu za svým životem, vidím dva vztahy, které mne nejvíce ovlivnily. Nejvíce bolely.  Současně  mě nejvíce posunuly dopředu. 

Vztah s mojí mámou, která zemřela před 20 lety, protože zemřít chtěla.

Čtyři dny před mojí svatbou.  

A vztah s mojí adoptivní dcerou. Do mého života přišla náhle a nečekaně, před dvanácti lety. 

Božská a krutá

Moje máma byla nesmírně krutá a zároveň milující. Možná si říkáte, jak je to možné takto dohromady. Ona to opravdu uměla. V jednom okamžiku mi dala pocítit, že jsem bohyně, o několik vteřin později jsem byla démon.  Dokázala být něžná a pozorná. A o něco později bezcitná a krutá. Tak, jak mě milovala, stejně mě i nenáviděla. 

Snažila jsem se předvídat změny jejich nálad. Postupně jsem se naučila vyciťovat, jak se mám kdy chovat, abych předešla emočním výbuchům a týdnům, kdy na mě nepromluví. 

Teorie ze školy 

O mnoho roků později jsem se v terapeutické škole naučila, že děti, které prožívají silnou emoční či fyzickou bolest ve svém dětství, směřují svoji citlivost mimo sebe – tedy více cítí ty ostatní nežli sebe. Mohou to dělat z několika důvodů, popíšu dva z nich. 

  • Aby se ochránily

Aby předvídaly reakce toho druhého a ochránily se – citlivost zaměřená mimo sebe má pomoci dítěti přežít v těžkých podmínkách. Vycítit situaci, kdy přijde další rána. Připravit se na ni či uhnout. 

  • Necítit bolest

Čím méně dítě cítí sebe – tedy emočně se utlumí vůči bolesti – tím méně mu může být ublíženo. 

Takové dítě umí vycítit naladění druhého člověka. Tvaruje se jako z plastelíny do tvaru, který je potřeba. Tuší jak se chovat, co říkat a kdy naopak mlčet. 

V dospělém životě mají tito lidé potíže uvědomit si a pojmenovat co chtějí a co potřebují. Co jim udělá radost. Dobře vědí, jak udělat radost lidem které milují, ale už neví čím potěšit sebe. 

Druhá žena mého života

Byly Velikonoce roku 2010. S mým bývalým mužem Tondou a dětmi jsme byli na návštěvě na Moravě. Moje tety se staraly o tříletou holčičku, jejíž rodiče byly alkoholici potulující se po ulici. 

Náhody se sehrály tak, že jsme se setkaly. Poprvé jsem ji viděla spící přitulenou k mojí tetě. Dívala jsem se na ni a říkala si, že vypadá jako roztomilé mládě opičky.

Divoká a silná

Byla nezlomná a krásná. Za pouhé tři roky svého života toho prožila tolik, co nikdo z nás. Neměla domov, ani pevný a stabilní bod v jejím životě. Zažila agresi, hlad, zimu i útěky od policie. 

Tak, jako běžní rodiče vybírají svému dítěti tu nejlepší stravu, její každodenní menu byly psí granule a odpadky. 

Chtěla rodinu

Jana si vybrala nás. Viděla mámu, tátu a malého Eliáše. Viděla rodinu. Po dvou dnech mi začala říkat mami. Nalepila se na nás a už se nikdy neodlepila. 

Tušila jsem, že to pro mě nebude jednoduché. Když budu pravdivá, moje tehdejší já by nemělo odvahu do toho jít, kdyby vědělo, jak těžké to bude. 

Ta malá, roztomilá, blonďatá holčička, která mi navíc byla podobná, byla pro mne vstupenka do mého osobního pekla. Setkání se s vlastní tvrdostí a neláskou vůči sobě. S mámou a tím, co do mě vložila.

Posolíme trochu

Do mého nevyřešeného a ztraumatizovaného nitra přišla nálož ještě víc ztraumatizovaného dítěte. Jako když do otevřené rány sypete pomalu a trpělivě jedno zrnko soli za druhým. 

Naše dcera je pro nás ženy darem – současně může být tou největší VÝZVOU v našem životě.

Ukazuje nám náš skutečný vztah sama k sobě.

Ani zvířata nepřijmou

Dlouhou dobu jsem Janu vnitřně odmítala. Říkala jsem si, že je to asi přirozené, že potřebuji čas, vždyť i zvíře nepřijme pod svoje křídla jen tak lehce cizí mládě. Lezla mi na nervy. Drásalo mě vidět, jak se chovala k našemu mladšímu synovi. Jako malá kukačka, která se snaží ostatní ptáčata vyhodit z hnízda. To mě přivádělo k šílenství. 

Léčení

Už tehdy jsem každý den meditovala a léčila svá dětská zranění. Tušila jsem, že jediným vysvobozením je začít uzdravovat své vlastním zraněné vnitřní dítě, začít léčit vztah s mojí mámou. 

Přiznám se, že někdy ve mě Jana vzbuzovala tak šílené emoce, že jsem měla pocit, že to nejsem schopná zvládnout. Byly chvíle, kdy pro mě bylo těžké se na ni i podívat.. Vyhýbala jsem se jejím pohledům a otázkám. V takových chvílích jsem celou situaci uchopovala přes techniku Zrcadlení. Po každém uvidění toho, na jaký negativní postoj mi Janino chování ukazuje přišla neskutečná úleva. Těch kroků jsem udělala tisíce. Každý byl zásadní a důležitý.

Matka mé dcery

Matka Janu opustila fyzicky i emočně. Mě tento fakt přímo ukazoval (zrcadlil) moji vlastní opuštěnost a ztracenost.

Janička byla vždy dračice plná elánu a energie. Já jsem v sobě tohoto draka i elán zardousila a pohřbila

I přes těžký osud byla Jana vždy usměvavá a radostná. 

Já jsem byla utopená ve smutku a melancholii. Radost jsem uměla prožívat chvilkově, když se třeba přihodilo něco hezkého. 

Postupně do lepšího

S každou odloženou bolestí jsem se přiblížila k Janě i mojí mámě. Jana na můj proces reagovala změnou chování, tišila se a uklidňovala.  Postupně jsem jí začala otevírat své srdce tak, jako svému vlastnímu dítěti. Začala jsem pro ní být mámou naplno. Takovou, jakou holčička potřebuje. Byl to postupný proces. Byl to můj proces. 

Zpětně vidím, že cesta, kterou jsme společně prošly jedna ke druhé byla nesmírně těžká a zároveň hluboká a krásná. 

Obdivuji život, že mi svěřil do mých rukou tak malé a křehké stvoření a důvěřoval, že to zvládnu. 

Děkuji za to. 

PS: Podobně obtížný vztah může mít matka i ke své biologické dceři. Zvláště v období jejího dospívání a puberty. S Janičkou jsme pubertou prošly poměrně hladce. Hlavně díky technice zrcadlení, která mi pomohla uvidět moje vlastní stíny a záseky z období mého dospívání.  Na změny jejího chování jsem potom reagovala s větším nadhledem a úsměvem 🙂

Pomáhám lidem navrátit pocit klidu a rovnováhy do jejich života. Učím je překlenout vnitřní omezení a otevřít se kráse života, aby mohli utvářet svůj život se snadností a lehkostí. Specializuji se na mentální techniky navozující klidnou mysl. Polovinu roku žiji na řeckém ostrově Paxos, kde tvořím své video semináře a užívám si krásy života :)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Potkáme se na Facebooku
  • Poznej Kouzlo Své Spokojenosti – čti eBook zdarma
  • Nejnovější články
  • Kategorie